neděle 25. srpna 2013

Kam v Praze na jídlo? I.

Rozhodla jsem se sepsat seznam mých oblíbených míst, kde se člověk může dobře a zdravě(!) najíst. Rozhodně to není poslední příspěvek, takže články s názvem Kam v Praze na jídlo? čekejte častěji. Stále jsem ještě neprošla všechna místa, která bych chtěla navštívit a která třeba ještě ani neznám. 
Budeme se samozřejmě bavit o vegetariánských/veganských restauracích. 

1. CountryLife

CountryLife je velká společnost fungující již 22 let. Nejen, že se zde můžete perfektně najíst, ale restaurace bývají spojeny s prodejnou zdravé výživy, kde si mimo jiné můžete koupit i čerstvé pečivo, které si sami vyrábějí. Nakupovat můžete i přes internet, ale o tom až v dalším článku Kde v Praze nakupovat?
Najíst se můžete na třech místech v Praze - Melantrichova, Jungmannova, Dejvice (Čs. armády). 
Já zatím navštívila pouze pobočku v Jungmannově ulici, kam jsem často chodila o pracovní pauze na oběd. Na internetu můžete předem kouknout na jídelníček, co zrovna v daný den vaří. Většinou polévka (okolo 35 Kč) a dva hlavní chody + příloha (hlavní jídlo stojí myslím okolo 70 Kč). 
Restaurace je samoobslužná, většinou vám ale jídlo naloží někdo ze zaměstnanců, kteří mají snad pořád dobrou náladu. Jídlo si můžete vzít s sebou, nebo posedět nahoře v patře. Zatím se mi nestalo, že bych měla něco, co by mi vyloženě nechutnalo. Naopak! Výborně připravují např. robi maso nebo segedínský guláš s polentou. Kolem poledne tam chodí dost lidí, takže doporučuji přijít včas, jinak se může stát, že už na vás nezbyde. Pro tyhle případy je zde na několik variant bio burgerů, které vás taky nezklamou (navíc stojí okolo 53 Kč!). Nejradši si dávám tofu burger, ale ještě lepší je Goody Foody, u kterého jsem si musela třikrát přečíst složení, protože jsem pořád nevěřila, že v něm není maso :D 
Pokud se chcete levně a dobře najíst, tak si myslím, že tohle je ideální varianta, jen si občas není kam sednout (pořád mluvím jen ze zkušenosti v Jungmannově ulici).

2. Mlsná kavka

Tuhle restauraci jsem zatím navštívila bohužel jenom jednou (a to jsem kolem ní jezdila 3 roky). Nachází se v ulici Sokolovská (mezi tramvajovou zastávkou Florenc a Karlínské náměstí) a my si tam tehdy vyrazili na (romantický) prvomájový oběd. Prostředí je příjemné, obsluha taky. Navíc tam v té době sedělo jenom pár lidí, takže jsme si jídlo vychutnali v klidu. Na jejich facebookové stránce můžete sledovat denní nabídku, která je doprovázena vždy fotkami, což je naprosto ''ideální'' pokud bydlíte téměř hodinu od Karlína a máte v lednici sotva máslo. Ale teď vážně - opět jsem si skvěle pochutnala, ceny jsou více než příznivé (polévky od 28 Kč, domácí limonády 38 Kč a jídla z denní nabídky 98 Kč) a porce velké (pro mě je každá porce velká, ale už jsem se celkem zorientovala v normálním měřítku a dokážu posoudit co je velká porce i pro ostatní..rozumíte, ne?). Káva a čaje ve fair trade kvalitě. Navíc hned vedle restaurace najdete Fair trade obchod, takže skoro jako sen.  
Mlsná kavka navíc nabízí zajímavé kurzy vaření za skvělou cenu (hodně jsem díky tomu začala nad jedním uvažovat, tak uvidíme). Každou neděli zde probíhá vegetariánský brunch (11-15 hodin), kde můžete za 250 Kč sníst cokoliv, co vás zaujme. Což mi opět připomnělo, že bych restauraci měla znovu navštívit. 

3. Loving Hut

Z klasické restaurace se přesuneme opět k víceméně samoobslužné formě stravování a to do Loving Hut. Jedná se o síť veganských restaurací, která funguje po celém světě (mají 200 poboček), u nás konkrétně na čtyřech místech v Praze - ul. Plzeňská, Londýnská, Truhlářská, Radlická. Já zatím navštívila pobočku v ul. Plzeňská, která se nachází v OC Nový Smíchov v horním patře. Pokud jdete nakupovat (případně čekáte na film, jako my) a máte hlad, tak rozhodně doporučuji místo KFC skočit do Loving Hut, kde máte velký výběr všech veganských dobrot a čerstvé zeleniny. V době oběda je restaurace samoobslužná, poté si můžete objednávat z menu. Naložíte si na talíř kolik chcete a až dojdete ke kase, tak vám porci zváží a zaplatíte pouze za množství, což mi přijde skvělé. Za velkou porci jsem dala asi 80 Kč (a to se menu v KFC fakt nevyrovná..). Stihla jsem ještě jednu návštěvu v OC Nové Butovice (Radlická), kde jsem si vybrala marinované sójové kousky, které mi bohužel ani trochu nechutnali. Nicméně to není problém restaurace, ale můj. Pokud spěcháte, tak je tohle nejlepší ''fast food'', který si můžete vybrat. Sama dávám přednost samostatným restauracím, které nejsou umístěny v OC mezi spoustou lidí.  


To je pro dnešek vše k tématu kam na jídlo. Snad některou z restaurací navštívíte, případně dáte vědět, jak se vám tam líbilo. Všechny tipy na restaurace a jakékoliv jiné podniky, které stojí za to navštívit, rychle pište sem, ať mám co navštěvovat:) 

2 komentáře:

  1. Moje nejoblíbenější je Estrella. Jsou skvělí a úžasní a ochotní udělat vše ve vegan verzi :) A kuchař je ohromný fešák ;)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Super, děkuju za tip:) o té jsem snad ani neslyšela, ale ráda bych ještě navštívila Secret of Raw:)

      Vymazat