pondělí 2. února 2015

Francouzská cibulačka

Francouzskou cibulačku jsem dlouho ignorovala, ale jednou zkrátka musel nastat den, kdy jsem zjistila, že vlastně nemám moc co jíst, že venku sněží víc, než jsem ochotná při cestě na nákup strpět a že bych teda mohla zkusit onu opěvovanou cibulačku (víno a cibuli najdu doma téměř vždy).
Možná to bude znít divně, ale neměla jsem moc představu o tom, jak cibulačka chutná. Myslím, že jsem ji za svůj život už určitě jednou ochutnala, ale kdo ví, jak bude chutnat ta moje? No nic, víno a cibule, to nemůže dopadnou špatně, říkala jsem si. 
Recepty na francouzskou cibulačku jsou různé, často se liší dle dané části Francie a v originále hraje podstatnou část sýr...který jsem ale samozřejmě nepoužila. A věřte mi, že vám ani chybět nebude! Pokud ale máte pocit, že ano, použijte uzené tofu nebo jinou rostlinnou alternativu sýru, kterou máte již předem ověřenou. 

Cibulačka je mimochodem velice levná záležitost. Stačí vám několik cibulí, bílé víno, koření, zeleninový vývar a polévka jako stvořená pro toto období je na světě! 
Podává se společně s bagetou (tuhle mám ze zdravé výživy) a se zapečeným sýrem. Možná by mou vegan verzi bez sýra kdejaký gastro kritik odsoudil, ale ať ji nejdřív vyzkouší, protože je dokonalá. 


INGREDIENCE

- 7 bílých cibulí
- 2 lžíce špaldové mouky
- třtinový cukr (asi 1 lžička na zkaramelizování cibule)
- 1 litr zeleninového vývaru
- 1-2 lžíce vinného octa
- 140 ml bílého suchého vína
- 2 bobkové listy
- tymián
- rozmarýn
- rostlinný olej 
- sůl

- bageta

POSTUP

Před krájením dejte cibuli na několik minut do vody, pokud nechcete brečet hned na začátku (na konci budete brečet možná tak štěstím ze skvělého jídla). 
Cibuli nakrájejte na větší proužky a dejte do hrnce, kde jste si rozpálili olej. Přidejte cukr a nechtezkaramelizovat. Restujte zprudka pár minut během kterých cibuli míchejte, aby se nepřipálila. Poté stáhněte sporák na minimum a přidejte bobkový list. Takto nechte cibuli vařit hodinu a půl (čím déle, tím lépe) a občas promíchejte, aby se cibule nepřichytávala ke dnu. Cibulačka je náročná pouze na čas. 
Po hodině a půl vyjměte bobkový list, přidejte teplotu a přilijte víno, které nechte vyvařit. Poté přidejte vinný ocet a nechte z největší části odpařit. 
Cibuli zaprašte moukou a míchejte vařečkou, dokud nevznikne jíška. Přidejte zeleninový vývar, tymián, rozmarýn a vařte ještě dalších půl hodiny. 
Na závěr lehce osolte a podávejte s rozpečenou bagetou. 


Nádobí: Home for Emma


2 komentáře:

  1. Jedla jsem ji ve Francii a moc mi chutnala, tu tvoji určitě vyzkouším. BEAUTYPUSINKA

    OdpovědětVymazat